Elon Musk se stal nejmocnějším člověkem na světě

Foto: Unsplash

Elon Musk se stal nejmocnějším člověkem na světě

V prosinci si časopis Time vysloužil pořádnou kritiku za to, že Elona Muska označil za "Osobnost roku". Necelých pět měsíců po tomto vyhlášení lze jen těžko tvrdit, že se časopis trefil.

Málokterá jiná osoba má tak velký vliv na tak rozsáhlá odvětví, která mohou určovat budoucnost globální ekonomiky: sociální média, vesmírné cestování, autonomní řízení, elektrickou dopravu a umělou inteligenci.

Nyní generální ředitel Tesly, nejhodnotnější automobilky na světě, a společnosti SpaceX, jejímž posláním není nic menšího než vymyslet, jak dopravit lidský život na jiné planety v případě, že se Země stane neudržitelnou, přebírá kontrolu nad Twitterem, platformou, která je podle něj zásadní pro budoucnost samotné demokracie.

Musk je nejen nejbohatší člověk na světě, ale také pravděpodobně nejmocnější.

Převzetí Twitteru do soukromí

Twitter urazil dlouhou cestu od svých raných dob, kdy byl volně přístupný. Platforma dosáhla velkých zlepšení v moderování obsahu a pozastavování účtů, které obtěžují ostatní uživatele nebo šíří dezinformace.

Musk však dal jasně najevo, že se domnívá, že to Twitter přehnal s korekcemi.

"Myslím, že chceme být velmi zdrženliví při mazání věcí a jen velmi opatrní při trvalých zákazech," řekl Musk na začátku tohoto měsíce na konferenci TED. Dodal, že "časové limity" jsou lepší než úplné zákazy.

Při převzetí společnosti do soukromých rukou bude Musk čelit jen malému odporu při snižování zábran moderování obsahu, které zavedli jeho předchůdci. Ti, kteří se již dříve provinili proti zásadám Twitteru, by mohli být znovu zařazeni. Obsah, který kdysi mohl vyvolat varování například před dezinformacemi o vakcíně Covid, může být opět povolen.

"Pokud máte pochybnosti, nechte projev existovat," řekl Musk na konferenci TED. "Pokud je to šedá zóna, řekl bych, ať tweet existuje. Ale samozřejmě v případě, že je tam třeba hodně kontroverze, byste ten tweet nutně nechtěli propagovat."

Facebook FB Twitter je zlomkem velikostinebo TikTok, ale jeho hodnota spočívá v koncentraci elitních politických a mediálních osobností, které si z něj udělaly svůj hlavní megafon. Twitter je místem, kde se v reálném čase objevují zprávy a spory a kde se v daný den řídí celonárodní konverzace. Žádná jiná platforma nedokázala zopakovat užitečnost Twitteru pro zasílání zpráv, a to ne proto, že by se o to nesnažila.

Byl hlavním komunikačním nástrojem Donalda Trumpa v letech předcházejících jeho prezidentství a po celou dobu jeho prezidentství, než ho Twitter zakázal kvůli jeho roli ve vzpouře 6. ledna. Od zákazu se Trump snažil rozjet svou napodobeninu platformy Truth Social.

Trump prohlásil, že by se na Twitter nevrátil, kdyby mu to bylo umožněno. Mnozí se však domnívají, že to nakonec udělá, vzhledem k jeho obrovskému úspěchu při šíření svého poselství na této platformě.

Musk bude mít brzy toto rozhodnutí na starosti - volba, která by nakonec mohla ovlivnit, kdo se stane příštím prezidentem Spojených států.

Pionýrské cesty a vesmír

Mezi Muskovy četné ambice patří zásadní změna způsobu, jakým se lidé dostanou z bodu A do bodu B - a také vytvoření zcela nových možností bodu B, mezi něž patří i Mars.

Jím soukromě vlastněná společnost SpaceX zatím v humbuku kolem této vznešené mise exceluje. Dokonce předstihla společnost Blue Origin Jeffa Bezose a získala od NASA zakázku za téměř 3 miliardy dolarů na dopravu astronautů na Měsíc.

Dosavadní technické výkony SpaceX jsou pozoruhodné, i když ne ohromující vzhledem k jejímu deklarovanému poslání kolonizovat jiné planety. Společnost nyní pravidelně dopravuje posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici a v srpnu jako první vypustila na oběžnou dráhu posádku s turistickým doprovodem.

SpaceX má před sebou ještě dlouhou cestu, a to ve více ohledech, ale podařilo se jí vyvinout z poněkud bláznivě znějícího vedlejšího projektu excentrického miliardáře ve spolehlivou součást amerického leteckého průmyslu. Jeden z analytiků Morgan Stanley naznačil, že SpaceX by více než Tesla mohla pomoci udělat z Muska prvního trilionáře na světě

I v případě Tesly se projevují Muskovy ambice na futurističtější blízkou budoucnost. Společnost, kterou Musk převzal v roce 2008, vstoupila na přeplněný americký automobilový trh a podařilo se jí vyrůst v globální podnik s hodnotou bilionu dolarů - zdaleka nejhodnotnějšího výrobce automobilů na světě podle tržní kapitalizace.

Velká část této hodnoty samozřejmě závisí také na humbuku a očekáváních ohledně plně elektrické a samořídící budoucnosti. Musk tuto vizi neúnavně prosazuje, přestože Tesla se na počátku svého působení v oblasti poloautonomních vozidel potýkala s problémy. Technologie "plně samořídícího vozidla" společnosti byla popsána jako přinejlepším nekonzistentní a přinejhorším děsivá. Software je stále ve fázi beta a navzdory svému názvu má k plné autonomii daleko.

Nic z nedodržených termínů nebo chybného softwaru Tesly Muska, který mluvil o tom, že auta budou v budoucnu jezdit sama po celé zemi a počet smrtelných dopravních nehod se možná sníží o 99 %, neodradilo.

Přes mnoho nesplněných slibů Musk dosáhl pozoruhodných úspěchů a podceňování jeho ambicí a schopností se jeho odpůrcům vymstilo. Vládne několika podnikům, které by mohly určovat budoucnost světa. A s majetkem v hodnotě 257 miliard dolarů podle agentury Bloomberg má Musk schopnost a snahu ovlivňovat globální konverzaci.

Koupě Twitteru je jen posledním krokem.

Zdroje: https://edition.cnn.com/2022/04/26/business/elon-musk-richest-person-twitter-tesla-spacex/index.html , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář