Co se stane s tělem po 30 dnech jízdy na kole?

Foto: Unsplash

Co se stane s tělem po 30 dnech jízdy na kole?

Jak Elton John tak výmluvně řekl v úvodu filmu Lví král, „koloběh života, to je kolo štěstí“. Nebo to byl... kruh života? Ať tak či onak, myslím, že pan John by celým srdcem tuto podporu kardiovaskulárního cvičení jednoznačně podpořil. Cyklistika nebo jízda na kole je aerobní aktivita zaměřená na srdce, cévy a plíce. Zapojení do tohoto cvičení po delší dobu může dramaticky zlepšit svalovou vytrvalost, flexibilitu, sílu a hbitost.

Přínosy převažují nad náklady

Přestože existují určité diskuse o tom, zda negativní účinky vdechování znečištěného vzduchu při jízdě na kole převažují nad přínosy pro zdraví, podle studie zveřejněné vědeckým časopisem Perspektivy zdraví a životního prostředí je čistý dopad tohoto typu cvičení pozitivní . Pojďme tedy všichni ven a šlapejme!

Jak cyklistika ovlivňuje tělo?

Protože se jedná o formu silového tréninku, jízda na kole nejen spaluje kalorie, ale také buduje svaly, zejména v nohou. Když se svalová hustota zvyšuje,:

  • Udržuje hustotu a sílu kostí
  • Zvyšuje hladinu energie
  • Posiluje šlachy a vazy
  • Zvyšuje metabolismus

Snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění

Tento druh cvičení také stimuluje krevní oběh, což může snížit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako je srdeční infarkt, vysoký krevní tlak a mrtvice. Jak se váš srdeční sval zesiluje, snižuje váš klidový puls a hladinu krevního tuku.

Snižuje riziko cukrovky

Během jízdy začínají vaše svaly vyžadovat více kyslíku. Každým sešlápnutím pedálu se zvyšuje vaše srdeční frekvence a objem zdvihu, což vám posílá více krve do plic. Výsledkem je, že začnete dýchat hlouběji, abyste rozšířili alveoly (malé vzduchové vaky v plicích, které přenášejí plyny), což způsobuje větší výměnu kyslíku během každého dechu. Podle studie publikované společností PLOS | Medicine, která byla prováděna na více než 24 000 mužích a více než 28 000 ženách v Dánsku, je dojíždění na kole a rekreační cyklistika trvale spojeno se sníženým rizikem cukrovky 2. typu.

Jak začít

Chcete-li zahájit cyklistickou cestu, ujistěte se, že máte kolo, které je odolné a odpovídá vaší hmotnosti. Požádejte místní prodejny kol o pomoc s nalezením toho, který vám vyhovuje. Jakmile máte kolo, nechte si ho profesionálně vybavit, abyste na něm mohli pohodlně jezdit.

Začněte s cílem nízkého počtu kilometrů a jeďte několik dní v týdnu, dokud nedosáhnete počtu kilometrů, který vás uspokojí. Před zahájením jakéhokoli nového cvičebního programu se jako vždy poraďte se svým lékařem.

Zdroje: unsplash.com, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5667616/ https://www.cyclingweekly.com/news/latest-news/benefits-of-cycling-334144 https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/cycling-health-benefits https://olin.msu.edu/healthpromo/exercisefitness/activebenefits.htm https://www.bicycling.com/training/g20041839/what-happens-to-your-lungs-when-you-ride/ https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1002076 https://www.bicycling.com/training/g20046639/the-beginners-blueprint-to-road-cycling-greatness/

Podobné články

6 Komentářů

Jan

Jan

před 1 roky

Jedno určitě! Takové tělo si nejméně měsíc, nesedne na židli...

Reply
 Luděk

Luděk

před 1 roky

Jízdu na kole mohu doporučit i v duchodu je to relax i zábava a poznánírepubliky i za hranicema ,mám cukrovku ,ale hodnoty se neustále zlepšují díky pohybu ,v zimě chodím s hulkama.Je to fajn.

Reply
Radovan Voříšek

Radovan Voříšek

před 1 roky

V upoutávce si opravte - zdraví styl - zdravý je tvrdé y.

Reply
Vášnivý cyklista

Vášnivý cyklista

před 1 roky

No a co se tedy stane s naším tělem po 30 dnech na kole? A to píšete zadarmo ve chvílích volna, nebo za to snad dokonce dostáváte zaplaceno?

Reply
JiriNejschleba

JiriNejschleba

před 1 roky

Stane se z vás cyklobuzna, která se motá pod auty na hlavních cestách a městech. Gratuluji.

Reply
JiriNejschleba

JiriNejschleba

před 1 roky

Stane se z vás cyklobuzna, která se motá pod auty na hlavních cestách a městech. Gratuluji.

Pavel Ubral

Pavel Ubral

před 1 roky

........ zdraví styl?

Reply

Napište komentář