Co se děje s naším tělem když běháme?

Foto: Unsplash

Co se děje s naším tělem když běháme?

Endorfiny, které se často označují jako přírodní léky proti bolesti, jsou biochemické látky, které vaše tělo vytváří. Mají některé stejné vlastnosti jako opiáty. Endorfiny, které se uvolňují do vašeho těla jako reakce na situace, jako je bolest nebo stres, pomáhají snižovat bolest a mohou vyvolat pocity euforie, klidu, relaxace a pohody. Namáhavým cvičení, zejména během, můžete produkovat endorfiny. Někdy se těmto euforickým pocitům říká „běžecké maximum“.

Jak fungují endorfiny

Existuje více než 20 různých druhů endorfinů. Jsou to bílkoviny, které produkuje hypofýza a hypotalamus během cvičení a v reakci na bolest, vzrušení a další stresové podněty. Akupunktura, čokoláda a feferonky mohou také stimulovat vaše tělo k produkci endorfinů. V reakci na bolest jsou endorfiny distribuovány v nervovém systému, kde interagují s opiátovými receptory, aby snížily vnímání bolesti. Endorfiny navíc také způsobují, že se cítíme šťastní, posilujeme imunitní systém, pomáhají s pamětí, vyrovnávají chuť k jídlu, přispívají k uvolňování pohlavních hormonů a pomáhají regulovat naši tělesnou teplotu. Takže kdykoli se smějeme, stresujeme, věnujeme se sexuální aktivitě, cvičíme nebo vnímámw bolest, endorfiny se uvolňují do našeho krevního oběhu.

Z historie

Endorfiny byly poprvé objeveny v 70. letech dvěma samostatnými skupinami nezávislých vědců, kteří studovali mozek zvířat. Vědci John Hughes a Hans W. Kosterlitz z University of Aberdeen ve Skotsku nejprve identifikovali a izolovali endorfiny z mozku prasete. Rabi Simantov a Solomon Snyder, oba ze Spojených států, současně identifikovali endorfiny v telecím mozku. V této době bylo také zjištěno, že tyto endorfiny v lidském těle i v tělech mnoha zvířat jsou schopné vyvolávat účinky podobné morfinu.

Účinek proti bolesti

Výsledky tohoto různorodého výzkumu umožnily neurologům určit, že lidský mozek obsahuje endorfiny, které hypofýza uvolňuje, když je tělo ve stresu nebo cítí bolest. Tyto endorfiny interagují s receptory a umožňují uvolnění více dopaminu do těla, což snižuje celkové vnímání bolesti. Účinky tohoto procesu jsou podobné užívání drog, jako je například morfin.

Pokud umělý lék proti bolesti, jako je morfin. je do vašeho těla zaveden, má to účinek na přirozeně se vyskytující endorfiny. Lék proti bolesti zabírá na více receptorů bolesti vašeho mozku. Vaše tělo to cítí a na oplátku produkuje méně přirozeně se vyskytujících „tlumičů“ bolesti. Když je však odstraněn umělý zdroj, lék se vyčerpá, mnoho receptorů bolesti se vyprázdní. To způsobuje touhu po endorfinech, a tak může začít závislost. Samotné endorfiny však nejsou nebezpečné ani návykové.

„Běžecké maximum“

U některých lidí může běh na dlouhou vzdálenost způsobit pocit euforie srovnatelný tou, kterou můžete získat z drog. Hlášené pocity tohoto běžeckého maxima zahrnují pocity extrémního klidu, pocit vznášení, blaženosti, euforie a zvýšené tolerance bolesti. Toto běžecké maximum bylo připsáno zvýšené hladině endorfinů v mozku, zejména vestudii, která byla poprvé publikována v roce 2008. Ačkoli jsou endorfiny do vašeho těla důsledně uvolňovány při běhu a vyskytují se ve vašem krevním řečišti, výzkum od té doby ukázal, že výskyt v krvy může být příliš velký na to, aby se přesunul zpět do mozku.

Podle srudie na myších z roku 2015 by za těmito pocity mohl být neurotransmiter zvaný anandamid, endokanabinoid, který se uvolňuje do vaší krve spolu s endorfiny při běhu. Vzhledem k tomu, že obě chemikálie se také uvolňují do myší, když běží, studie byla provedena na myších, které běžely na kole, s použitím léků blokujících účinky každé chemické látky. Když byly endorfiny blokovány, nedošlo k žádné změně příznaků běžeckého maxima, jako je klid, tolerance bolesti a sedace. Když však zablokovali anandamid, všechny příznaky maxima běžce zmizela. Vědci tedy zjistili, že uvolňování anandamidu může být klíčem k běžeckým pocitům.

Závěr

Může chvíli trvat, než vědci přijdou na to, které chemikálie jsou zodpovědné za běžecké maximum, ale výzkum stále více poukazuje na endokanabinoidy než na endorfiny.

Dlouhodobé výhody endorfinů

Díky chemickým látkám v mozku, pokud jste běžný běžec na dlouhé vzdálenosti, je vaše úroveň úzkosti pravděpodobně mnohem nižší než průměrné osoby a můžete mít také menší citlivost na bolest. Neurotransmitery dopamin, serotonin a norepinefrin jsou také posíleny, když cvičíte, což může odpovídat za dobrý pocit, který mnozí z nás získají, když skončí s cvičením.

Pokud s běháním teprve začínáte, můžete si také tuto úroveň klidu, uvolnění, tolerance bolesti a pocitů pohody vybudovat důsledným zapojováním mírných až intenzivních cvičení. Ve skutečnosti je to často odměna za ty dobré pocity, které získáme po dlouhém období, které se zdá být silně ovlivněno endokanabinoidy, jako je anandamid , které nás inspiruje k tomu, abychom to dělali znovu a znovu.

Zdroj: https://www.verywellfit.com/, https://unsplash.com/

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář