Divoká strava? Dieta, která konečně funguje?

Foto: Unsplash

Divoká strava? Dieta, která konečně funguje?

Zakladatel Abel James se neprezentuje jako pověřený odborník na běžnou stravu. Tvrdí, že provedl vlastní výzkum, aby odhalil tradiční myšlení o stravě. James se také zúčastnil televizní reality show „Moje strava je lepší než tvoje“, která navzájem konkurovala různým dietním guru, aby zjistila, který stravovací plán by vedl k největšímu úbytku hmotnosti. Jamesův program sice nevyhrál, ale dostal se mezi hlavní finalisty.

James s divokou stravou přišel v roce 2016. Jeho kniha The Wild Diet, jeho podcast a jeho webové stránky se staly nesmírně populární, zejména mezi muži a ostatními, kteří hledají alternativu k paleo stravě.

Jak to funguje

V knize James vysvětluje, jak si vybrat potraviny k jídlu a potraviny, kterým je třeba se vyhnout. Reklamy na stravu nás přesvědčují, že můžeme jíst tučné a lahodné pokrmy, jako jsou slanina, klobásy nebo smetana. Ale většina z těchto potravin je podle Jamese pouze „doplňkovými potravinami“. James doporučuje, abyste nejedli více než dvě celkové porce doplňkových potravin týdně, dokud nedosáhnete cílové hmotnosti. Důraz je samozřejmě kladen na místní farmářská, organická, rostlinná jídla.

Divoká strava by měla být nastavena následovně:

Zhruba dvě třetiny talíře by měla být neškrobová zelenina. U lidí, kteří pravidelně cvičí, je povoleno omezené množství škrobové zeleniny (například sladké brambory nebo řepa). Jedna dávka bílkovin (masa, ryb nebo vajec), která by měla mít přibližně velikost dlaně. Zbývající část by měla být vyplněna ovocem a zdravými tuky.

Ovoce a zelenina

Potraviny povolené pro divokou stravu zahrnují převážně neškrobovou zeleninu, zejména barevnou (nejlépe organickou). Můžeme zmínit například: řepu, špenát, kapustu, mrkev bohatou na vlákninu, dýně, papriky a lilek. Obvykle byste se měli vyhnout škrobové zelenině, jako jsou brambory, zejména sladké brambory, a ovoce omezit na ne více než dvě porce denně.

Protein

Divoká strava je zatížena na maso, a to zejména na druhy jako je: telecí maso, zvěřina, vepřové, kuřecí nebo hovězí maso. Zahrnuje také spoustu volně žijících, místních ryb nebo měkkýšů, včetně krevet, tresky, lososa, mořského vlka, škeblí, krabů nebo tuňáků. Vejce (kuřecí, kachní nebo křepelčí) jsou povolena, měla by však pocházet od ptáků chovaných v humánním prostředí.

Zdravé tuky

Tyto tuky by měly pocházet ze zdrojů jako jsou ořechy a semena, panenské, za studena lisované, rostlinné oleje, jako je avokádový olej, kokosový olej, olivový olej nebo ořechový olej a organické živočišné tuky chované na pastvinách, jako je máslo nebo ghí.

Sacharidy

U divoké stravy budou vaše sacharidy pocházet z ovoce a zeleniny. Celozrnné pečivo, chléb, těstoviny ani rýže nejsou povolena.

Mléčné výrobky

Mléčné výrobky jsou povoleny s mírou (asi dvě porce denně), s důrazem na plnotučné mléko a výrobky vyrobené z živočišného mléka krmeného trávou. James také doporučuje fermentované mléčné výrobky (jako jogurt a kefír) a mléčné náhražky včetně mandlového mléka, kokosového mléka.

Doporučené načasování

Přestože James poskytuje návod, jak strukturovat každé jídlo a jak načasovat denní příjem jídla, říká, že váš stravovací plán by měl být organizován tak, aby dosáhl týdenních cílů, nikoli denních. Říká, že to umožňuje větší flexibilitu a usnadňuje sledování programu. Pokud například v pondělí nemůžete jíst dostatek zeleniny, jezte více zeleniny v úterý nebo ve středu, takže na konci týdne asi 65 procent vašeho příjmu potravy byla zelenina s nízkým obsahem škrobu bohatá na živiny.

Další typy

Alkohol (nejlépe červené víno) je v pořádku s mírou (dva nápoje nebo méně denně). James také doporučuje, abyste si „když vás honí mlsná“ dali například kostičku kvalitní tmavé čokolády. Plán divoké stravy je také doprovázen cvičebním programem. Plán cvičení jednoduše zahrnuje jedno 7minutové cvičení s vysokou intenzitou týdně.

Klady a zápory divoké stravy

Vysoce kvalitní potraviny

Existuje mnoho aspektů stravy, které vám mohou pomoci vypadat a cítit se lépe. Například mnoho lidí, kteří program dodržují, bude mít prospěch ze zvýšeného příjmu zeleniny bohaté na živiny a vysoce kvalitních zdrojů bílkovin. A protože nejsou povoleny zpracované potraviny, nápoje slazené cukrem a jednoduché uhlohydráty (jako pečivo a cukrovinky), některé mohou zlepšit jejich zdraví v divoké stravě v důsledku snížení příjmu cukru.

Žádné počítání

Pokud nechcete počítat kalorie nebo sacharidy, můžete upřednostnit divokou stravu před jinými plány na snížení hmotnosti s nízkým obsahem karbohydrátů. Stále však budete muset dávat pozor na velikost své porce a konzumovat určitá jídla pouze s mírou.

Účinnost

Pokud dokonale dodržujete divokou stravu, pravděpodobně zhubnete, zejména na začátku programu. Abel James říká, že na divoké stravě můžete zhubnout až 9 kg za 40 dní. I když je možné, že někteří lidé dosáhnou tohoto cíle, mnoho z nich se pravděpodobně bude snažit tohoto plánu i po splnění svého cíle držet.

Chybějící skupiny potravin

Někteří dietologové vyjádřili znepokojení nad nedostatkem celozrnné stravy a mléčných výrobků v tomto stravovacím plánu. Dle nich může být těžké získat všechny potřebné živiny, když vynecháte určitá jídla.

Nasycený tuk

Tento stravovací plán nemusí být vhodný pro lidi, kteří dostali instrukce, aby snížili příjem nasycených tuků. Zatímco potraviny jako máslo a smetana jsou v plánu omezené, přesto mohou být stále příliš vysoké pro lidi, kteří se snaží dodržovat stravovací plán na podporu zdraví srdce.

Cena

James zdůrazňuje význam ekologických produktů a chovů, vajec z volného výběhu, mořských plodů chycených v divočině atd. Za tuto kvalitu potravin si však musíme připlatit a často se takové potraviny těžko shánějí.

Zdroj: Verywellfit.com, unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář