Chuť na jídlo po večeři, aneb co si dopřát a odepřít?

Foto: Freepik

Chuť na jídlo po večeři, aneb co si dopřát a odepřít?

Existuje mnoho příčin, proč jíme po večeři. Ať už kvůli stresu, kterému jsme vystaveni takřka denně, ale i fyzickému hladu, nudě či nezastavitelné chuti po jídle. Toto téma je spojováno s mnoha bludy a neověřenými informacemi. Noční konzumace nemusí být škodící na zdraví, když nahradíme nezdravou stravu jako koblihy a klobásy nízkokalorickými sýry nebo třeba i popcornem.

Podle odbornice

Podle Sarah Pflugradt MS, RD, odbornice na rodinou výživu, bychom měli jíst, když máme v noci hlad. Měli bychom si udělat pomyslný soupis jídla, který jsme snědli za den a doplňovat zkrátka to, co nám daný den chybělo.

Jak se vyváženě a zdravě stravovat?

Měli bychom se také snažit jíst vyváženě a zdravě, a to zpravidla jídla z bílkovin, vláknin a zdravých tuků rozložena do 3-4 hodin, aby se nám držela hladina cukru v krvi, čímž by neustále nestoupala a neklesala, a tak by nás nevedla k chuti na jídlo v nočních hodinách a my bychom se cítili nasycení. Když jíme i více bílkovin, nemáme tak velké touhy po nočních svačinách.

Podstatné faktory

Důležité je také načasování, kvalita a zajisté množství jídla, které ovlivňují, zda má noční svačinka pozitivní či negativní efekt na naše tělo. Pokud míváme menší večeři je zajisté, že bychom měli mít i pozdní svačinku. Po dvacáté hodině se doporučuje jíst s ještě lepším výběrem možností, aby to nevedlo nakonec k negativním výsledkům.

Zdravá a nezdravá volba po večeři

Mezi výživné občerstvení v pozdních hodinách řadíme řecký jogurt, jež je plný bílkovin. Obsahuje málo tuků a je výborným pomocníkem na zasycení žaludku. Dále je zde popcorn, který je silným zástupcem vlákniny. Ale měli bychom si dávat pozor, čím ho dochucujeme. Doporučuje se jen posypat čerstvými bylinkami či zlehka polít olivovým olejem. Celozrnný toust také není špatná volba, která obsahuje vlákninu, a když se spáruje s arašídovým máslem, který má zdravý tuk a bílkoviny, zůstaneme sytí do rána. I vajíčka a zelenina se doporučuje přidat k nočnímu pokrmu. Čemu bychom se tedy měli vyvarovat? Určitě sladkostem, pikantním jídlům, ale i pizze, která nabízí značné množství tuků a kalorií, což může způsobit příbytek váhy.

Sečteno, podtrženo…

Po večeři tedy není špatné jíst pozdní svačiny, ale musíme jíst zdravou, výživnou a obohacující stravu, která nás zasytí.

Zdroj: eatingwell.com, freepik.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář