Bostic z Fedu vyzývá k opatrnosti při zvyšování sazeb: Dokonce i hasičské vozy s houkajícími sirénami zpomalují na křižovatkách

Foto: Unsplash

Bostic z Fedu vyzývá k opatrnosti při zvyšování sazeb: Dokonce i hasičské vozy s houkajícími sirénami zpomalují na křižovatkách

Federální rezervní systém by se měl vyvarovat lehkomyslnosti při zvyšování své základní úrokové sazby v letošním roce, uvedl v úterý prezident atlantského Fedu Raphael Bostic.

"Nejistoty zahalují ekonomický výhled prakticky na všech frontách, od pandemie přes válku na Ukrajině až po omezení dodávek. Tvůrci měnové politiky musí mít tyto nejistoty na paměti a při zpřísňování politiky postupovat opatrně," uvedl Bostic v eseji zveřejněné na internetových stránkách své regionální banky.

"Takže při urychleném návratu měnové politiky k neutrálnějšímu postoji, abychom dostali inflaci blíže k našemu dvouprocentnímu cíli, plánuji postupovat s rozmyslem a bez lehkomyslnosti," dodal.

Předseda FED Jerome Powell stanovil plány, podle kterých by měl FED na příštích dvou zasedáních FOMC v červnu a červenci zvýšit základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. Tím se referenční sazba Fedu v srpnu přiblíží 2 %.

Takže pozornost ohledně budoucích politických kroků Fedu se již přesunula na zářijové zasedání.

Powell uvedl, že Fed bude zvyšovat svou základní úrokovou sazbu, dokud nebudou k dispozici "jasné a přesvědčivé" důkazy o tom, že inflace se posouvá níže.

Někteří členové Fedu zřejmě chtějí zachovat zvýšení o půl procentního bodu. Jiní navrhují zpomalit růst sazeb na čtvrt procentního bodu.

V pondělí Bostic novinářům řekl, že "pauza" v září by mohla být oprávněná.

Bostic ve své eseji uvedl, že na trhu může rychle dojít k posunům, které dramaticky změní výhled. Je důležité, aby byl Fed připraven a zůstal v obraze, uvedl.

"Vzhledem k velmi vysoké úrovni inflace může být někdo překvapen tím, že zde vkládám určitou opatrnost. Ale pamatujte si toto: i hasičská auta s houkajícími sirénami zpomalují na křižovatkách, aby nezpůsobila další problémy, kterým se dá předejít," řekl.

Nedávný prudký výprodej akcií. DJIA, SPX, spojené s obavami z globální recese vedly některé tržní analytiky k tomu, že Fed nebude muset zvyšovat sazby o mnoho výše, aby kontroloval inflaci.

Výnos desetiletého státního dluhopisu se zvýšil o 2,5 %. TMUBMUSD10Y, se v uplynulém týdnu udržel pod 3 %.

Krishna Guha, bývalý pracovník Fedu a nyní místopředseda společnosti Evercore ISI, uvedl, že Bosticovy poznámky o pauze potvrzují, že nedávná volatilita trhů a nárůst řečí o recesi upoutaly pozornost Fedu.

"Bostic je však relativně holubičí... ve srovnání s FOMC jako celkem," řekl Guha. "Nemyslíme si, že by jeho úvahy o zářijové pauze měly být chápány jako ukazatel toho, co si FOMC v tuto chvíli myslí."

Bostic letos není hlasujícím členem FOMC.

Prezidentka kansaského Fedu Esther Georgeová, poměrně jestřábí představitelka Fedu, která je letos hlasujícím členem, ve svém pondělním projevu poznamenala, že Fed se chystá v červnu začít snižovat svou bilanci, což je další forma zpřísňování.

Poznamenala, že finanční trhy jsou v současnosti "mnohem neklidnější" než v době, kdy Fed snižoval svou bilanci naposledy.

Georgeová uvedla, že očekává, že Fed do srpna stlačí sazby na 2 %. Poté budou "důkazy o tom, že inflace zřetelně zpomaluje, informovat úsudky o dalším zpřísňování", dodala.

Zdroje: https://www.marketwatch.com/story/fed-cant-be-reckless-in-the-way-it-pushes-up-interest-rates-bostic-says-11653410349?mod=home-page , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář