Asijské trhy klesají kvůli obavám ze zvýšení sazeb a COVIDu

Foto: Unsplash

Asijské trhy klesají kvůli obavám ze zvýšení sazeb a COVIDu

TOKIO - Asijské akcie ve čtvrtek klesly, čímž kopírovaly ústup na Wall Street, protože investory znepokojovaly vyšší úrokové sazby a rostoucí počet případů koronaviru v některých částech regionu.

Japonský benchmark Nikkei 225. NIK, ztratil 0,2 % a australský index S&P/ASX 200 XJO, klesl o 1 %. Jihokorejský index Kospi 180721, klesl o 1 %. Hongkongský Hang Seng HSI, klesl o 1,7 %, zatímco Shanghai Composite SHCOMP, klesl o 0,1 %. Akcie v Indonésii rostly JAKIDX, ale v Singapuru klesly STI, , Tchaj-wan Y9999, a Malajsie FBMKLCI, .

V Číně se v Hongkongu s rostoucí infekcí vrací přísná omezení COVID-19, zatímco v Šanghaji se postupně ruší. Čína se drží strategie "nulového výskytu COVID", která vyžaduje uzavírky, hromadné testování a izolaci pro nakažené nebo ty, kteří byli v kontaktu s někým, kdo byl pozitivně testován.

"Tlumená nálada na Wall Street nemusí poskytnout příliš pozitivní kulisu pro dnešní asijskou seanci, přičemž americkákótované čínské akcie přes noc klesaly společně se svými západními protějšky," uvedl Yeap Jun Rong, tržní stratég společnosti IG v Singapuru.

Na Wall Street začaly akcie klesat ihned po zveřejnění několika zpráv o americké ekonomice, včetně jedné, která ukázala, že růst zpracovatelského průmyslu byl minulý měsíc silnější, než se očekávalo. To posílilo očekávání investorů, že Federální rezervní systém bude pokračovat v agresivním zvyšování úrokových sazeb, aby zpomalil ekonomiku v naději na omezení inflace.

"Investoři se obávají blížícího se zasedání Fedu, a protože se očekává, že inflace zůstane tvrdošíjně vysoká, Fedu pravděpodobně neprojde, že by cyklus zpřísňování sazeb předčasně ukončil a na podzim si dal pauzu," řekl Sam Stovall, hlavní investiční stratég společnosti CFRA.

S&P 500 SPX, klesl o 0,7 % na 4 101,23 bodu. Průmyslový index Dow Jones DJIA, vzrostl o 0,5 % na 32 813,23 bodu. Nasdaq composite COMP, klesl o 0,7 % na 11 994,46 bodu. Akcie menších společností rovněž ztrácely.

Denní výkyvy na trhu se staly na Wall Street rutinou v souvislosti s obavami, že příliš agresivní zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu může přimět ekonomiku k recesi. I když se podaří zabránit přiškrcení ekonomiky, vyšší sazby bez ohledu na to vytvářejí tlak na pokles akcií a dalších investic. Vysoká inflace mezitím nahlodává zisky firem, zatímco na trhy působí také válka na Ukrajině a zpomalení podnikání a omezení v Číně, která jsou namířena proti COVID-19.

Fed signalizoval, že na nadcházejících zasedáních v červnu a červenci může pokračovat ve zvyšování své klíčové krátkodobé úrokové sazby o dvojnásobek obvyklé částky. Minulý týden se objevily spekulace, že by Fed mohl na svém zářijovém zasedání zvážit pauzu, což pomohlo akciím k růstu. Tyto naděje se však zmenšily po středeční zprávě Institutu pro řízení dodávek o výrobním sektoru.

Ukázala, že růst amerického průmyslu minulý měsíc zrychlil, což bylo v rozporu s očekáváním ekonomů, kteří předpokládali zpomalení. Samostatná zpráva uvedla, že počet volných pracovních míst v celé ekonomice se v dubnu o něco snížil, ale zůstává mnohem vyšší, na úrovni 11,4 milionu, než počet nezaměstnaných osob.

Ve středu začal program Fedu, který má za úkol stáhnout část z bilionů dolarů státních a jiných dluhopisů, které nashromáždil během pandemie. Takový krok by měl vyvolat tlak na růst dlouhodobějších sazeb.

Těsně před zveřejněním zprávy vzrostl výnos desetiletých státních dluhopisů na 2,92 % z 2,84 %.

Před čtvrtečním zveřejněním zprávy vzrostl výnos benchmarkové americké ropy. CLN22, ztratila 2,82 USD na 112,44 USD za barel. Ve středu vzrostla o 0,5 % a usadila se na 115,26 USD. Ropa Brent BRNQ22, ,. mezinárodní standard, ztratila 2,21 dolaru na 114,08 dolaru za barel.

Při obchodování s měnami se americký dolar. USDJPY, sklouzl na 130,10 japonského jenu ze 130,15 jenu.

Zdroje: https://www.marketwatch.com/story/asian-markets-slide-amid-covid-rate-hike-worries-01654141282?mod=home-page , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář