Amerika v dubnu vytvořila 428 000 pracovních míst

Foto: Unsplash

Amerika v dubnu vytvořila 428 000 pracovních míst

Po elektrickém oživení ekonomiky po pandemii vykazuje trh práce známky návratu k normálu. Stále roste pozoruhodně silným tempem, ale měsíce, kdy přibývaly miliony pracovních míst, jsou pravděpodobně pryč.

Američtí zaměstnavatelé v dubnu vytvořili 428 000 pracovních míst, stejně jako v březnu, oznámil v pátek Úřad pro statistiku práce. To je bezesporu dobrá zpráva:

Míra nezaměstnanosti, u níž se očekával pokles na pandemické minimum, se udržela na stabilní úrovni 3,6 %. To je jen o málo nad úrovní 3,5 % před pandemií, která odpovídala 50letému minimu poprvé stanovenému v roce 2019.

Jednalo se o 16. měsíc růstu počtu pracovních míst v řadě a 12. měsíc v řadě, kdy přibylo více než 400 000 pracovních míst, ale přírůstky se začaly zmírňovat.

V minulém měsíci přibylo nejvíce míst v odvětví rekreace a pohostinství. Významný počet pracovních míst přibyl také ve zpracovatelském průmyslu a v dopravě a skladování.

Pracovníci se také nadále vraceli do svých kanceláří: Podíl Američanů pracujících na dálku kvůli pandemii klesl v dubnu na 7,7 % z 10 % v březnu.

Návrat k normálu

Přestože byl počet pracovních míst za minulý měsíc vyšší než 391 000, který ekonomové předpovídali, zpomalení růstu počtu pracovních míst není překvapením.

"Čeká nás pomalejší rok 2022," řekl Daniel Zhao, hlavní ekonom společnosti Glassdoor.

Známky ochlazení na trhu práce jsou v dubnové zprávě všudypřítomné: Například míra účasti na trhu práce se snížila z březnových 62,4 % na 62,2 % a klesla jak u mužů, tak u žen.

Zmírnění oživení trhu práce je částečně způsobeno tím, že trh práce ušel dlouhou cestu a v určitém okamžiku musel zaznamenat zpomalení. A částečně je také způsobeno nedostatkem pracovních sil, který ztěžuje hledání pracovníků, které by bylo možné zaměstnat.

Protože podniky mají problém najít zaměstnance, stále zvyšují mzdy, aby přilákaly pracovníky. Průměrný hodinový výdělek se minulý měsíc zvýšil o dalších 10 centů, tedy o 0,3 %, na 31,85 USD. Mzdy rostou nepřetržitě od června 2020. Za posledních 12 měsíců se průměrný hodinový výdělek zvýšil o 5,5 %.

"Dubnová zpráva možná není tak hvězdná jako poslední zprávy, ale stále zobrazuje velmi silný trh práce," uvedl v komentáři zaslaném e-mailem ředitel ekonomického výzkumu společnosti Indeed Nick Bunker. "Současný přírůstek pracovních míst je pozoruhodný vzhledem k tomu, jak je trh práce napjatý."

Před pandemií přidávala americká ekonomika za Trumpovy vlády v průměru méně než 200 000 pracovních míst. Neustálé připomínání Bidenovy administrativy, že ekonomika zůstává silná, je tedy nepochybně pravdivé.

Nerovnosti přetrvávají

Pandemická recese přišla a odešla jako blesk. To však neznamená, že by američtí zaměstnanci nepocítili bolest.

"Jsme na dobré cestě vrátit se v červnu na úroveň zaměstnanosti před pandemií, což by znamenalo, že se nacházíme zhruba dva a půl roku po začátku pandemie," řekl Zhao. Pro srovnání, po finanční krizi v roce 2008 trvalo dvojnásobnou dobu, než se zaměstnanost vrátila na úroveň před krizí.

Ve Spojených státech však není vše zcela v pořádku.

Například nezaměstnanost je stále mnohem vyšší u pracovníků jiné než bílé pleti. Míra nezaměstnanosti černochů na úrovni 5,9 % sice v dubnu klesla na nejnižší úroveň od listopadu 2019, ale stále je téměř dvojnásobná oproti 3,2 % bělošských pracovníků.

Kromě toho se americké domácnosti potýkají také s vysokou inflací, kterou přineslo oživení pandemie, chaos v dodavatelských řetězcích a současné geopolitické prostředí.

Zdroje: https://edition.cnn.com/2022/05/06/economy/april-jobs-report/index.html , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář