7 věcí, které mohou způsobovat bolest krku, a návod, jak si ulevit

Foto: Unsplash

7 věcí, které mohou způsobovat bolest krku, a návod, jak si ulevit

Bolesti šíje jsou poměrně časté - jedna studie z roku 2017, které se zúčastnilo 600 osob, zjistila, že 20,3 % z nich si stěžovalo na bolesti šíje.

Mnoho příčin bolestí krku není závažných. Přesto vás vědomí, že vaše bolest není způsobena závažným problémem, nemusí nutně zbavit starostí s bolestí v krku.

Co je tedy nejpravděpodobnější příčinou bolesti krční páteře? Podle doktora Michaela P. Stauffa, ortopeda z UMass Memorial Medical Center, jsou častými viníky svalové a degenerativní artritické problémy.

Abyste mohli určit příčinu, musíte nejprve zjistit, jaký typ bolesti krku vás trápí.

Typy bolesti krku

Akutní nebo náhle vzniklá bolest je často způsobena natažením nebo podvrtnutím svalů. Většina případů akutní bolesti krku odezní během několika dní s pomocí volně prodejných protizánětlivých léků a odpočinku, říká Ali Arghi, DO, ortopedický chirurg páteře v The CORE Institute Sun City West Spine Center.

Chronická bolest, která může zahrnovat neustálou bolestivost nebo bolest, která přichází a odchází, je pravděpodobnější v důsledku základního degenerativního onemocnění. "Mnoho degenerativních onemocnění začíná jako občasná bolest, která se postupem času a s postupujícím onemocněním stává častější a opakující se," říká Arghi.

Přečtěte si další informace o nejčastějších příčinách bolesti krční páteře a tipy, jak si ulevit.

1. Špatné držení těla při sezení a spánku

K bolestem krční páteře může přispívat dlouhé hodiny trvající hrbení se nad pracovním stolem, natahování krku při pohledu na telefon nebo spaní na polštářích bez živé opory, které neposkytují dostatečnou oporu.

Araghi uvádí několik tipů, jak snížit výskyt bolestí krční páteře:

Pokud se stále probouzíte s bolestí krku, může být problémem váš polštář nebo matrace. Zvažte jejich výměnu za podpůrnější varianty.

Také usínání v nepohodlné poloze nebo jiné namáhání krku může způsobit zhoršení základních onemocnění, jako je například artritida, říká Stauff. Pokud se bolest i přes veškerou snahu stále vrací, je vhodné poradit se s lékařem.

2. Zranění

Není překvapením, že k bolestem krku mohou přispět i úrazy. K poranění krku může dojít v různých situacích, např. při:

Běžným typem zranění, které může způsobit bolest krku, je úraz bičem, při kterém dochází k náhlému trhnutí hlavou a krkem. Zlepšení příznaků whiplash může trvat týdny, ne-li měsíce - záleží na závažnosti zranění.

Léčba whiplash nebo jiných lehčích poranění krční páteře může zahrnovat:

Poranění nebo úraz krku a horní části zad může také způsobit hernii krční ploténky, která může být časným příznakem bolesti krku.

Krční ploténky chrání obratle horní části páteře. Při herniaci ploténky dochází k vyklenutí materiálu uvnitř ploténky, což může způsobit:

Někdy může hernie disku vést ke spinální stenóze nebo útlaku míchy, což se může projevit i bolestí krku. Oba stavy vyžadují okamžitou léčbu, která může zahrnovat:

3. Artritida

Když se řekne artritida, možná se vám vybaví někdo, kdo si tře bolavé klouby na rukou. Artritida skutečně běžně postihuje ruce, ale toto degenerativní onemocnění může postihnout také ploténky a klouby v páteři, včetně těch v krku.

Krční spondylóza je forma degenerativní artritidy (tzv. osteoartrózy), která postihuje zejména krk a je důsledkem pravidelného opotřebení spojeného se stárnutím. Tento typ artritidy je tedy u starších osob velmi častý - postihuje více než 85 % osob starších 60 let.

Mezi příznaky patří:

Léčba obvykle zahrnuje:

Pokud máte skřípnutý míšní nerv nebo spinální stenózu, může vám lékař doporučit operaci.

Stauff upozorňuje, že degenerativní změny páteře nemusí vždy vyvolat příznaky. "Spousta lidí chodí se spoustou artritických změn, které v průměru nezpůsobují příliš mnoho příznaků," říká Stauff. Pokud nepociťujete žádné příznaky, není léčba nutná.

4. Fibromyalgie

Další možnou příčinou chronické bolesti krku je fibromyalgie, onemocnění, které způsobuje rozsáhlou bolest v celém těle. Odborníci přesně nevědí, proč se u některých lidí tato porucha objeví, ale pokud trpíte revmatoidní artritidou nebo lupusem, je pravděpodobnost vzniku fibromyalgie vyšší.

Mezi další příznaky tohoto onemocnění patří:

Léčba z velké části zahrnuje strategie vlastní léčby, jako je cvičení, léky proti bolesti, zvládání stresu a zlepšení spánkových návyků.

5. Meningitida

Tento závažný stav, který způsobuje zánět míchy a mozkových blan, vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Příznaky, které se obvykle objeví náhle, mohou zahrnovat:

Můžete také pociťovat nevolnost a zvracení, citlivost na světlo a zmatenost.

6. Srdeční infarkt

U některých lidí může být bolest krku příznakem srdečního infarktu, který vyžaduje urgentní ošetření.

Mezi další příznaky srdečního infarktu patří:

Pokud si myslíte, že vy nebo někdo jiný má infarkt, zavolejte 911.

7. Rakovina

Bolest krku může být také příznakem rakoviny. Například rakovina štítné žlázy může způsobit bolestivý nebo nebolestivý otok v přední části krku.

Konkrétní příznaky rakoviny hlavy a krku závisí na umístění a typu rakoviny, ale mohou zahrnovat:

Mnohé z těchto příznaků mohou být příznaky jiných, ne závažných onemocnění, ale pokud vás trápí, neváhejte se obrátit na lékaře.

Poučení pro zasvěcené

Pokud pociťujete přetrvávající bolest, která se nezdá být účinná po odpočinku, protizánětlivých lécích a masáži, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře. Ten může provést fyzikální vyšetření a v případě potřeby vás doporučit ke specialistovi.

"Pokud se objeví necitlivost, brnění nebo slabost v ramenou, pažích, rukou nebo prstech, neměli byste to ignorovat, protože to může být známkou útlaku nervů krční páteře, který vyžaduje okamžitou léčbu," říká Araghi.

Pokud je navíc bolest natolik silná, že ovlivňuje vaše každodenní aktivity, znamená to, že je čas navštívit lékaře, říká Stauff.

Zdroje: insider.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář