6 tipů pro motivaci k tréninku, abyste se v letošním roce udrželi na správné cestě za svými fitness cíli

Foto: Unsplash

6 tipů pro motivaci k tréninku, abyste se v letošním roce udrželi na správné cestě za svými fitness cíli

Cvičení snižuje riziko mnoha zdravotních potíží, včetně srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu a některých typů rakoviny. Zlepšuje také náladu, zvyšuje energii a pomáhá při spánku.

Navzdory známým zdravotním přínosům je těžké najít motivaci k pravidelnému cvičení, ať už je to kvůli únavě, nebaví vás cvičit nebo upřednostňujete jiné oblasti života. Pokud je to váš případ, zde je několik tipů, které vám pomohou udržet si motivaci při dosahování vašich fitness cílů.

1. Stanovte si cíl

Stanovení cílů, konkrétně cílů "SMART", vám pomůže udržet se na správné cestě, říká Adia Callahanová, certifikovaná osobní trenérka, majitelka a zakladatelka společnosti See Me Wellness.

Zkratka SMART znamená:

Cíle SMART jsou tak účinné, protože vám dávají konkrétní časový rámec. Pokud cíl nemá žádný termín, můžete ho odsunout a je to "skoro jako temný mrak nad vaší hlavou, který se stále vznáší", říká Callahan.

Mezi příklady cílů SMART patří:

Podle Jen Katesové, certifikované osobní trenérky a zdravotní koučky a zakladatelky společnosti Shift Human Performance, vás může motivovat i stanovení menších "procesních" cílů, kterých můžete dosáhnout na cestě k většímu cíli. Pokud je například vaším cílem uběhnout 5 km, menším procesním cílem může být uběhnout pět minut bez zastavení.

Také je pravděpodobnější, že dosáhnete cílů, které jsou zaměřeny na vnitřní zdraví, a ne na vnější image. Studie z roku 2009 se zabývala vnitřními cíli dospělých v oblasti cvičení, jako je zlepšení zdraví a zdokonalení cvičebních dovedností, a vnějšími cíli, jako je zlepšení jejich image. Zjistilo se, že vnitřní cíle byly pro motivaci účastníků ke cvičení důležitější než vnější cíle.

2. Zařaďte cvičení do svého rozvrhu

Pokud dobře reagujete na strukturu, může vám pomoci sestavení týdenního tréninkového plánu. Podle Callahana je však obvykle snazší přizpůsobit cvičební režim svému životnímu stylu než se nutit do režimu, který vám nevyhovuje.

Začněte s tím, co je proveditelné a příjemné. Pokud si například najdete čas jen na 15 minut cvičení denně, nevadí. Postupně se pak můžete snažit tento čas pomalu zvyšovat, říká Callahan.

Kromě toho si "najděte ideální denní dobu pro cvičení," říká Kates. Ujistěte se, že je to denní doba, kdy máte vyšší hladinu energie.

3. Vyzkoušejte různé tréninky

Pokud vás cvičení nebaví, je méně pravděpodobné, že u něj vydržíte, říká Callahan. Proto je důležité zkoušet různé možnosti, dokud nenajdete něco, co se vám líbí. Mezi příklady tréninků, které si můžete zpestřit, patří např:

Abyste splnili doporučenou míru aerobního cvičení a cvičení na posílení svalů, možná budete muset zařadit určitou rozmanitost. Například pokud pouze běháte, musíte se věnovat také nějakému druhu silového tréninku. Pokud pouze zvedáte činky, musíte přidat kardio cvičení.

Rozmanitost pomáhá "trénovat tělo různými způsoby, aby bylo silnější pro všechny aspekty našeho života," říká Callahan. Mixování může také snížit riziko zranění tím, že se vyhnete opakovanému namáhání stejných částí těla.

4. Najděte si partnera na cvičení nebo se přidejte ke skupině

"Mít parťáka na cvičení je opravdu užitečné," říká Kates. "Nezáleží na tom, jestli se scházíte osobně nebo na dálku - důležitější je, že jste schopni jeden druhého vést k zodpovědnosti za to, že jste se dostavili na trénink a sami sobě."

Stejně tak může motivaci podpořit zapojení do cvičební skupiny, jako je běžecký klub nebo sportovní tým. Některé možnosti skupinového cvičení zahrnují:

5. Poslech hudby

Hudba vás také může povzbudit. "Hudba vás může velmi dobře motivovat, zejména pokud je to píseň, která vás opravdu nabudí a vyburcuje k pohybu," říká Kates.

Studie z roku 2006 zjistila, že hudba při cvičení nízké intenzity vyvolává "rozptylující efekt", takže ten, kdo při chůzi poslouchá oblíbenou hudbu, se může cítit méně unavený než ten, kdo ji neposlouchá.

6. Začněte pomalu a buďte k sobě laskaví

Častou chybou při zahájení cvičebního režimu je příliš rychlá a příliš tvrdá aktivita. "Když se rozběhnou, buď si ublíží, nebo ztratí motivaci," říká Callahan.

Pokud necvičíte soustavně, "vystačíte si s 15 nebo 20 minutami denně, případně s 15 nebo 20 minutami každý druhý den," říká Callahan. "Dáte tak svému tělu šanci se přizpůsobit a adaptovat. Ale co je ještě důležitější, dává vám to šanci přizpůsobit se i psychicky."

Pokud se vám do cvičení nechce, někdy stačí začít cvičit a motivace se dostaví, říká Kates. To může znamenat, že si obléknete cvičební úbor a pět minut se rozcvičíte. Do té doby je pravděpodobné, že se budete cítit lépe a dokončíte celé cvičení.

Pokud chcete poradit, "neváhejte se obrátit na odborníka, aby vám pomohl na vaší cestě," říká Callahan. Osobní trenér nebo kouč vám může pomoci vymyslet režim, který vám bude vyhovovat.

Poučení pro zasvěcené

Chcete-li si udržet motivaci ke cvičení, zkuste si stanovit SMART cíle, měnit tréninky nebo si najít parťáka či skupinu.

Pravdou je, že všichni máme 15 nebo 20 minut, které můžeme věnovat něčemu, co je v našem životě důležité. "Musíte pracovat sami se sebou, aby cvičení bylo důležité," říká Callahan.

Zdroje: insider.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář