10 Psychologických tipů: Jak ovlivnit lidi

Foto: Unsplash

10 Psychologických tipů: Jak ovlivnit lidi

Každý z nás by chtěl umět přesvědčit člověka. Ovlivnit jej tak aby udělal co chcete. V tomto článku se dozvíte jak na to.

1. Sociální uznání

Jeden z nejlepších nástrojů na přesvědčení ostatních lidí se nazývá sociální uznání (anglicky social proof). Jak se používá? To je vcelku snadné, Váš názor prostě jen podpoříte tím, že řeknete, že každý má stejný názor.

Například si toho můžete všimnout u politiků, kteří se snaží podpořit jejich názor tím, že říkají například "každý se mnou souhlasí" nebo "všichni se shodneme". V drtivé většině případů se všichni neshodneme a to co říkají vlastně není vůbec pravda. Proč to tedy říkají? Kvůli voličům, psychologicky se vždy snažíme být v největší skupině. Takže když nás přesvědčí, že tomu většina lidí věří. Pravděpodobně s nimi budeme souhlasit.

2. Kotvení (Anglicky anchoring)

Kotvení je v psychologii velice známý fenomén. Znamená, že první informace kterou dostanete, vysoce ovlivní Vaše rozhodování. Tato první informace se nazývá kotva, protože ovlivňuje Vaše další rozhodování.

Když udělám příklad, chcete koupit byt, ale daný byt je příliš drahý. Když tedy mluvíte s Vaším realitním makléřem, nejdříve nabídnete velice nízkou cenu. Na tuto cenu pravděpodobně nepřistoupí, ale jelikož je to první informace, kterou makléř přijal (kotva). Pravděpodobně to ovlivní jeho další rozhodování a získáte nejnižší možnou cenu.

Stejný princip se dá použít při jednání o ceně u čehokoliv, například při nákupu zboží z bazaru nebo vyjednávání o platu v práci.

3. Manipulace zdroje

Zdroj informací je vlastně důležitější než samotná zpráva. Lidé budou věřit čemukoliv co řeknete, pokud to řeknete například v televizi nebo ve známých novinách. Což může být velice nebezpečné, speciálně u médií.

Teď si pravděpodobně říkáte, jo fajn, ale jak to mám použít při hádce?

Vlastně to není až tak složité, pokud se někoho snažíte přesvědčit, ale nezvládáte to pomocí argumentů. Najděte si někoho známého, někoho kdo například vystupoval v televizi a použijte toto vystoupení pro přesvědčení druhého.

Toto funguje i naopak, pokud chci dokázat, že něco není pravda. Měl bych zpochybnit zdroj těchto informací, kolikrát jste slyšeli od politiků, že nějaká média jsou nedůvěryhodná? Kolikrát i sám politik ví, že daná média jsou nestranná a nezkorumpovaná. Jen se snaží vyhrát hádku tím, že zpochybní zdroj informací.

4. Hluboký hlas

Toto není, tak jednoduché ovlivnit. Prostě máme hlas takový s jakým jsme se narodili a nepřirozeně jej upravovat by mohlo vést k poškození našich hlasivek.

Hluboký hlas vede a rozkazuje ostatním lidem. Když slyšíte hluboký hlas okamžitě si představíte někoho silného a vysokého. Hloubku hlasu určuje naše výška, čím vyšší jste, tím delší máte hlasivky a delší hlasivky operují na nižších frekvencích.

5. Atraktivita

Pamatujete si nějakou reklamu? Popřemýšlejte nad tím co v ní typicky vidíte.

Většinou se jedná o krásnou ženu nebo muže, který propaguje určitý produkt. Tím se tvůrce reklamy snaží říci "když budete tento produkt používat, taky budete tak krásní". Což na lidi velice dobře funguje.

Například reklama na Mc Donald's. Nikdy v ní nevidíte 200kg obézního američana a jeden malý burger. Vidíte skupinu lidí, kteří se smějí a jsou velice atraktivní.

6.Používejte jednoduchý jazyk

Spousta lidí si myslí, že když při argumentování, přidá odborná slovíčka. Budou považováni za vzdělané a chytré a pravděpodobně tím ostatní přesvědčí.

Opak je pravdou. Pokud Vám někdo řekne něco nesrozumitelného, často s ním podvědomě nesouhlasíte už jen proto, že dané osobě vlastně nerozumíte. Proto, pokud chcete někoho přesvědčit. Je vhodné používat jednoduchý a srozumitelný jazyk.

7. Značky

Pokaždé, když vidíte všeobecně známou značku spojíte si ji s určitými vlastnostmi. Například pokud člověk nosí oblečení od značky nike, pravděpodobně se jedná o sportovce. Pokud člověk nese tašku z Mc Donald's pravděpodobně se jedná o někoho kdo má rád pohodlí.

To samé se dá aplikovat například na vzdělání, pokud si do životopisu dáte, že jste studovali na Harvardu, lidé si spojí tuto značku se skvělým vzděláním a pravděpodobně Vás okamžitě příjmou.

8. Používejte extrémní případy

Tuto položku nejlépe vysvětlím na příkladu. Řekněme, že se snažíte někoho přesvědčit aby s Vámi šel do Vaší oblíbené restaurace. Při přesvědčování řekněte: "je to ta nejlepší restaurace na světě" i když se jedná pouze o Váš názor a pravděpodobně to není nejlepší restaurace na světě. Je to dobrý argument k přesvědčení dané osoby.

9. Opakování

Každý z nás zná přísloví "opakovaná lež se stává pravdou". Bohužel toto přísloví je pravdivé. Pokud slyšíme a jsme vystaveni obrovskému množství lží, které slyšíme ze všech médií. Začínáme je považovat za pravdu. Proto například v číně nedovolí lidem přístup ke "svobodnému" internetu. V číně se totiž bojí, že kdyby si lidé mohli přečíst o tom jak čína potlačuje lidská práva, mohli by změnit názor na celou čínskou politickou scénu.

Opakování Vašeho názoru můžete použít pro přesvědčení ostatních, pokud opakujete Váš argument pořád dokola, začnou Vám ostatní věřit.

10. Autorita

Velice jednoduché na použití a přesto velice účinné pro přesvědčení lidí. Tento princip spočívá v tom, že když někdo slavný (sportovec, vědec, muzikant..) souhlasí s Vaším názorem. Můžete to použít jako argument pro přesvědčení ostatních. Máme totiž přirozenou vlastnost věřit známým osobnostem. Proto se v reklamách často vyskytují různí sportovci a herci.

Zdroj: unsplash.com

Podobné články

3 Komentářů

Patrik

Patrik

před 2 roky

Máte zajímavé články. ????
Čtou se však celkem špatně a delší dobu vzhledem k častým gramatickým chybám a především chybějícím nebo špatně umístěným čárkám mezi větami.

Reply
Ve Ru

Ve Ru

před 1 roky

Ano, Patriku, naprosto šílená, až čtenáře urážející interpunkce. To je nějaký nový způsob manipulace s vědomím, nebo jste prostě sjetí?

Reply
Ve Ru

Ve Ru

před 1 roky

Ano, Patriku, naprosto šílená, až čtenáře urážející interpunkce. To je nějaký nový způsob manipulace s vědomím, nebo jste prostě sjetí?

Reply

Napište komentář